Pečení - Domaci putka

Domácí puťka
Menu
Dp
Přejít na obsah
Dp
Vánoční recepty
Cukroví 3v1
Ingredience na cca 40 ks
těsto: 200g hladké mouky, 70g krupicového cukru, 140g másla, 2x žloutek; kyselá marmeláda (višňová nebo rybízová)
vrchní sníh: 180g krupicového cukru, 4 bílky, 200g mletých vlašských ořechů
Postup:
Zpracujeme těsto z mouky, cukru, másla a žloutků. Hněteme tak dlouho až je těsto hladké a kompaktní. Těsto vyválíme na tenkou placku, kterou opatrně přeneseme na vymaštěný plech. Těsto by mělo zhruba zakrýt celou plochu plechu (velikost cca 30x35). Potřeme vrstvou marmelády. V míse si ušleháme sníh. Jakmile je bílková pěna pevná, zašleháváme na vysoké otáčky postupně cukr. Do hotového lesklého sněhu zlehka přimícháme mleté ořechy. Sníh vrstvíme na marmeládu a vytvoříme sněhovou peřinku. Trojvrstvé těsto pečeme v troubě při 170°C cca 20 min. Vytahujeme až horní vrstva zezlátne. Zkontrolujeme na kraji, zda je propečená i spodní vrstva těsta (každá trouba peče jinak). Po vychladnutí placky si vybereme vykrajovátko s jednoduchým vzorem (srdíčko, čtverec...) a vykrajujeme tvary.
Plněné ořechy
Ingredience na těsto:
120g mletých mandlí (event. i vlašské ořechy), 250g změklého másla, 350g hladké mouky, 150g prosátého moučkového cukru
Postup:
Promícháme sypké ingredience a nakonec zapracujeme máslo. Hněteme tak dlouho až se těsto nedrolí, ale je kompaktní a hladké. Necháme v sáčku přes noc v lednici. Vymažeme formičky máslem a vtlačujeme do nich malé množství těsta. Pečeme ve vyhřáté troubě na 180°C cca 8-10min dorůžova. Vyklápíme po cca 3 minutách. Krémem slepíme dvě půlky k sobě a namáčíme v čokoládové polevě nebo jen obalíme v moučkovém cukru.
+příklad náplně:
Žloutkovo-salkový krém:
Utřeme 120g másla se 100g moučkového cukru. Přimícháme 3 vařené žloutky se 4 lžícemi salka, 1 lžící rumu a 2 lžícemi mletých ořechů. Vyšleháme krém a plníme. Uchováváme v chladu a urychleně spotřebujeme
Vánoční košíčky (britské mince pie)
Ingredience na 30 menších košíčků:
280 g hladké mouky, 125 g chlazeného másla (+na vymazání formiček), 1 ks žloutek, 1 lžíce 31% smetany, 1 lžíce koňaku (rumu)
+Náplň:
200 g rozinek, 100 g jablek pokrájeným na drobné kostičky, 75 g třtinového cukru, 20 g rozpuštěného másla, 30 g kandované kůry, 3 lžíce nakrájených mandlí na drobno, 4 lžíce koňaku (rumu)
Postup:
Z mouky a kousků másla prsty vypracujeme drobenku (někdy je potřeba přisypat více mouky, aby se drobenka vytvořila). Přidáme smetanu, rum a žloutek. Rychle zpracujeme na jemné těsto, které necháme přes noc odležet v lednici. Směs na náplň pečlivě pokrájíme a dáme přes noc marinovat v rumu. Druhý den předehřejeme troubu na 180°C. Těsto rozválíme na tenko a vykrájíme kolečka, která vložíme po jednom do vymazaných formiček. Ovocnou směsí naplníme formičky vyložené těstem. Ze zbylého těsta tvoříme různé tvary, kterými košíčky s náplní přikryjeme. Pečeme v troubě cca 20 minut dozlatova. Vychladlé košíčky posypeme moučkovým cukrem.
Sněhové pusinky
Ingredience:
3 bílky (pokojové teploty), cca 200g cukru krupice, špetka soli, pár kapek octu
Postup:
Předehřejeme si troubu na 100°C a připravíme si 2 plechy s pečícím papírem. Někdy mi to vyjde dokonce na plechy tři. Bílky začneme míchat na střední otáčky šlehací metlou. Jakmile začnou pěnit přidáme špetku soli a začneme přidávat po malých dávkách cukr. Směs začne houstnout, nalijeme malinko octa a zvýšíme rychlost na nejvyšší otáčky. Směs má mít konzistenci pevného lesklého sněhu a drží obalená na metle. Sníh si přendáme do cukrářského sáčku se zdobící špičkou a na plech stříkáme pusinky nebo jiné tvary. Dáme sušit do trouby na cca 2,5 hodiny. Ve staré kuchařce jsem našla tip, že mezi dvířka a troubu se strčí vařečka. To, aby se pusinky sušily a ne pekly. Já to také tak praktikuji. Po uplynutí doby zkontrolujeme, zda pusinky nelepí na povrchu a při ochutnání negumovatí v puse, jinak pokračujeme ješte v sušení - pusinky se musí tzv. rozprášit na patře. Poté vypneme troubu, ale pusinky necháme do uplného vychladnutí trouby uvnitř (dvířka necháme pootevřená).
Linecké cukroví
Ingredience:
300g hl.mouky, 200g másla, 100g moučkového cukru, 1 žloutek, 1 lžička studeného mléka (nebo 1 lžička rumu)
Postup:
Těsto necháme přes noc v lednici. Rozválíme na pomoučněném vále na cca 3-4 mm placku a vykrajujeme požadované tvary. Přendáme na plech vyložený pečícím papírem a pečeme na 180st - 6 min dorůžova.
Tip: U tmavé verze akorát odeberu tolik mouky kolik přidám kakaa.
Tip2: Navíc se dá do těsta přidat třeba van.lusk nebo mletý hřebíček dle chuti.
Skořicové dortíčky obalené v mletých vlašských ořechách
Ingredience na 2 plechy:160g hladké mouky, 80g moučkového cukru, 80g mletých vlašských ořechů + na obalení, 125g másla, 1 lžíce rumu, špetka mleté skořice
Postup: Suroviny prohněteme až vznikne hladké těsto. Necháme ho hodinu v lednici. Poté vyválíme tenký plát a vykrajujeme kolečka. Pečeme je na plechu s pečícím papírem cca 15 min na 170°C. Kolečka plníme krémem, trochu zmáčkneme, aby krém "čouhal" a obalujeme je ze stran v mletých ořechách. Zdobíme kapkou rozehřáté bílé nebo tmavé čokolády a oříškem.
loutkovo-salkový krém: Utřeme 120g másla se 100g moučkového cukru. Přimícháme 3 vařené žloutky se 4 lžícemi salka, 1 lžící rumu a 2 lžícemi mletých ořechů. Vyšleháme krém a plníme.
+Karamelovo-kávový krém: 1/2 karamelového salka utřeme se 100g másla a cca 50g mletých ořechů. Přimícháme 1 pytlíček karamelového capuccina (rozpustná káva, např. Jacobs) nebo 2 lžíce vychladlého silného espressa. Vyšleháme do krému a plníme.
Třené linecké banánky podle Josefa Maršálka
Ingredience: 200 g hladké mouky, 175g másla, 70 g cukru moučka, 2 žloutky, 1 g soli, 1/2 panáčka rumu, 200 g kyselejšího džemu
+ Čokoládová poleva: 150 g hořké čokolády, 30 g kokosového oleje
Postup:
Změklé máslo dobře vyšlehejte s cukrem, solí, žloutky, rumem. Krátce vmíchejte mouku a ihned stříkejte pomocí cukrářského sáčku banánky na pečicím papírem vyložený plech. Nalámanou čokoládu nechte rozpustit s kokosovým olejem nad vodní lázní.Banánky pečte dozlatova ve vyhřáté troubě při 170 °C. Po vychladnutí slepujte džemem a namáčejte do čokolády.
Vánočka od strejdy Jardy
Ingredience na velkou vánočku:
600g kvalitní mouky (300g hladké+300g polohrubé), 100g cukru, 2 balíčky vanilkového cukru, 120g přepuštěného másla, 4 žloutky, 30g čerstvého droždí, 1/2 lžičky soli, 250 ml vlahého mléka, citronová kůra z 1 citronu, 70g rozinek předem namočených v rumu, 20g loupaných mandlí, 1 rozšlehané vejce na potření
Postup:
Pro přípravu kvásku rozetřeme droždí se lžící cukru, až je tekuté. Přidáme lžíci vlažného mléka a lžici hladké mouky. Rozmícháme v těstíčko a necháme cca 10 min vykynout. Do zbytku vlahého mléka rozšleháme žloutky se solí. Suché suroviny smícháme, přidáme kvásek, směs s mlékem a přepuštěné máslo. Vše zaděláme (nejlépe 10 min hnětením v robotu). Pak přidáme rozinky a vypracujeme hladké těsto. Necháme hodinu a půl kynout na teplém místě. Poté znovu těsto prohněteme a necháme znovu kynout do zdvojnásobení objemu cca 1 hodinu. Po dokynutí si těsto rozdělíme na poprášeném vále mouku na 7 silnějších a 2 tenčí válečky. Zamotáme základnu ze čtyř silnějších pramenů, uděláme uprostřed podélný důlek, potřeme rozšlehaným vajíčkem a přidáme další patro - cop z tří pramenů, opět uděláme důlek a potřeme vajíčkem. Nakonec přidáme vrchní patro ze dvou smotaných pramenů a opět potřeme vejcem. Konce váléčků schováme pod sebe. Ozdobíme mandlemi a propícháme špejlemi pro stabilitu. Vánočku přeneseme na plech s pečícím papírem a necháme 20 min dokynout. Poté dáme péct na 5 min do rozehřáté trouby na 180°C. Snížíme teplotu a dopékáme při 150°C ještě cca 40 min. Hlídáme barvu, případně přikryjeme alobalem. Vánočku můžeme před podáváním pocukrovat moučkovým cukrem.
💡Jeden tip na závěr. Moje mamka tvrdí, že vánočka chutná skvěle uležená z mrazáku, že se prý dobře propojí suroviny. A má pravdu, několikrát vyzkoušeno. Takže klidně napečte vánočky dopředu😉
Velikonoční recepty
Velikonoční mazanec
Ingredience na 2 mazance (20cm): 500g kvalitní mouky (300g hladké+200g polohrubé), 100g cukru, 2 balíčky vanilkového cukru, 120g přepuštěného másla, 4 žloutky, 30g čerstvého droždí, 1/2 lžičky soli, 250 ml vlažného mléka, citronová kůra z 1 citronu, 60g rozinek předem namočených v rumu, loupané mandle, 1 rozšlehané vejce na potření
Postup: Pro přípravu kvásku rozetřeme droždí se lžící cukru, až je tekuté. Přidáme lžíci vlažného mléka a lžici hladké mouky. Rozmícháme v těstíčko a necháme cca 10 min bobtnat. Do zbytku vlahého mléka rozšleháme žloutky se solí. Suché suroviny smícháme, přidáme kvásek, směs s mlékem a přepuštěné máslo. Vše zaděláme. Pak přidáme osušené rozinky a vypracujeme hladké těsto. Necháme hodinu a půl kynout na teplém místě. Po dokynutí si těsto rozdělíme na 2 stejné kousky. Ty zpracujeme do hladké koule, pokropíme rozprašovačem s vodou a dáme ješte na 10 min kynout pod utěrku na plech s peč. papírem. Mašlovačkou potřeme vykynuté bochánky vejcem. Ostrým nožem rozřízneme těsto do tvaru křížku. Ozdobíme mandlemi. Poté dáme péct na 5 min do rozehřáté trouby na 180°C. Snížíme teplotu a dopékáme při 165°C ještě cca 30 min. Hlídáme barvu, případně přikryjeme alobalem. Mazanec můžeme před podáváním pocukrovat moučkovým cukrem.
Celoroční recepty
Mini medovník z Ikea perníčkového těsta
Ingredience na formu 22cm×22cm:
2 balení těsta na perníčky Vintersaga Ikea, 600g salka(1½balení), 80g vyloupaných vlašských ořechů, 1 tučná zakysaná smetana, 250g másla.
Postup:
Těsto si rozdělíme na 6 dílů. Připravíme si 2 plechy a troubu rozehřejeme na 175°C. Malinko navlhčíme kuchyňskou desku. Mezi dvěma archy pečícího papíru na lince rozválíme jeden díl těsta - na placku cca 2 mm vysokou (velikost placky měříme podle velikosti formy). Opatrně přeneseme s jedním papírem na plech a pečeme asi 6 min do zlatova. Mezitím rozválíme další plát a opět dáme péct. Až máme upečených a vychladlých 6 plátů, výřízneme tvar formy. Odřezky těsta a ořechy rozemeleme v mixéru. Do robotu dáme plátky másla a postupně zašleháváme 400g salka a cca 70 g rozemleté směsi, vytvoříme konzistentní krém. Necháme si část rozemleté směsi na ozdobu vrchní vrstvy a zbytek zamícháme do 200g salka a zakysané smetanou. Formu si vyložíme potravinovou folií. Pláty těsta střídavě prokládáme krémem a smetanou. Medovník pečlivě zabalíme a nejlépe zvrchu zatížíme. Necháme v lednici minimalně do druhého dne uležet.
Info: Pokud chcete klasický vysoký medovník - dort, tak zvyšte suroviny o další těsto a 1/3 surovin na krém. Tento recept je na nižší cca 5cm vysoký moučník.
Ořechové rohlíčky s tvarohovou náplní
Ingredience na 18ks: 200g hladké mouky, 50g mletých vlašských ořechů, 1/2 pytlíčku suš. droždí, 1 lžička cukru, špetka soli, 6 lžic teplého mléka, 1 vejce, 125 g rozpuštěného másla.
+ náplň: 2 vaničky polotuč. tvarohu, žloutek, 2 vanilkové cukry, mleté ořechy nebo strouhanka na zhoustnutí, rozinky
+ rozehřáté máslo na potření, moučkový cukr
Postup: Zamícháme suché suroviny a zaděláme s vejcem, mlékem a máslem na hladké těsto. Pokud je potřeba přisypeme trochu mouky, aby z těsta vznikla kompaktní hladká koule. Dáme na 30 min vykynout do tepla. Mezitím si připravíme náplň. Vykynuté těsto rozdělíme na 3 díly. Na moukou poprašeném vále vyválíme kulaté placky cca 3mm vysoké a rozdělíme každou na 6 dílků. Dáme lžičku náplně na širší základnu a zarolujeme do tvaru rohlíčku. Pečeme na plechu cca 25 min na 180°C do růžova. Nakonec potřeme máslem a pocukrujeme.
Věnečky z odpalovaného těsta
Ingredience na těsto pro 16 mini věnečků:
50g másla, špetka soli, 1 lžíce cukru, 125 ml vody, 70g hladké mouky, 2 vejce. (Pozn. voda a vejce by měli být ve stejném poměru. Já si to převažuji na gramy)
Postup:
Vodu, sůl, cukr a máslo dáme do hrnce a pomalu přivedeme k varu. Necháme suroviny propojit. Stáhneme z plotny, přisypeme mouku a promícháme. Vrátíme na plotnu a necháme těsto odpalovat při střední teplotě. Mícháme ho vařečkou, z konzistence cuckovaté jíšky by se měla začít tvořit hladká hedvábná koule. Čekáme až těsto začne bělat a přichytávat se na dno hrnce. Ještě chvilku necháme odpalovat. Vypneme plotnu a necháme hmotu zchladnout (můžeme ji dát míchat na pomalé otáčky do robotu). Zapneme troubu na 200°C. Až se dá do těsta v klidu strčit prst, tak teprve zamícháme jedno vejce, a až se zapracuje, tak zbytek. Avšak hlídáme konzistenci, která by měla připomínat třené těsto. Proto se to z vajíčky nesmí přehnat, aby nebylo těsto moc tekuté. Připravíme si plech a pečící papír, můžeme si na něj předkreslit 16 koleček tužkou (Ø5cm). Cukrářský pytlík naplníme těstem a tvoříme dvě kolečka nad sebe. Věnečky pokropíme vodou. Dáme je péct do vyhřáté trouby na 15 min. A poté snížíme teplotu na 180°C a necháme dosušit ještě 25 min. Horké věnečky přendáme nejlépe na vyvýšenou mřížku a propíchneme ze strany párátkem, aby nevlhly.
Pudinková náplň:
Tu uděláme z 1 balíčku vanilkového pudinku, který jsme uvařili pouze z 300ml mléka. Do skoro vychladlého pudinku zašleháme pár kapek rumového aroma a kousky másla, dokud nedosáhneme sametového krému. Plníme rozříznuté věnečky opět pomocí cukrářského pytlíku
Poleva:
Věnečky potáhneme mašlovačkou s připravenou směsí, která se tvoří smícháním vrchovaté hrsti moučkového cukru, trocha rumového aroma a trocha vody.
Info: Upozorňuji, že peču z poloviční dávky než je běžné.
Naslano naplněné mini koláče z listového těsta
Ingredience (přizpůsobíme počtu a velikosti formiček):
1 ks balení listového těsta
1. Náplň: základem je cream cheese (zn. Philadelphia, popř. smetanová Lučina) dochucený strouhaným eidamem, mletým pepřem, špetkou soli a pažitkou. Na něj vrstvíme plátky slaniny a rozklepnuté lehce osolené a opepřené vajíčko.
2. Náplň: základem je protlak dochucený oregánem, špetkou skořice a cukru, solí a pepřem, olivovým olejem. Na něj vrstvíme plátky rajčat (popř. sušených rajčat) a mozzarelly. Přidáme olivy
3. Náplň: vznikne smícháním nastrouhaného sýru, nastrouhané mozzarelly, trochu smetany ke šlehání a šunky pokrájené na kostičky. Dochutíme pepřem a petrželkou
Postup:
Do formiček dáme na dno kolečko pečícího papíru. Listové těsto rozválíme a rozdělíme na stejně velké čtverce, tak abychom naplnili formičky a měli rovněž dostatek těsta na okraje koláčku. Okraje připravených koláčů potřeme rozšlehaným vejcem. Pečeme při 210°C cca 18 min dozlatova.
Osvědčené kynuté těsto na buchty
Ingredience na formu o velikosti 20×30cm (cca 20 středních buchet):
250 ml teplého mléka, 42g čerstvého droždí (nebo popř. 1 pytlíček sušeného droždí), lžička cukru, 150ml slunečnicového oleje, 500g hladké špaldové mouky (nebo obyč. hladké), 1/2 lžičky soli, 3 žloutky, 60 g cukru
Náplň:
můžeme udělat například tvarohovou (rozinky předem namočené v rumu, vanilkový cukr, 1 tvaroh v alobalu, 1 tvaroh polotučný ve vaniččce) nebo pudinkovou (popř. crème pâtissière)
Postup:
Nejprve utvoříme kvásek tak, že smícháme teplé mléko s rozdrobenými kvasnicemi a lžičkou cukru. Necháme cca 12 min bobtnat. Ušleháme žloutky s cukrem do bílé pěny a přimícháme olej. Do mísy si dáme mouku a sůl, přidáme kvásek a vyšlehané žloutky s cukrem a olejem. Vypracujeme v lehce lepivé těsto, které je však tvarné a z vařečky se dá odtrhnout. Dáme kynout na teplé místo cca 1,5 h. Poté vykynuté těsto přeneseme na pomoučněný vál, rozdělíme na stejně velké kousky a tvarujeme s náplní, buďto buchty nebo zatočené šneky. Přeneseme po kusu do máslem vymazané formy a potřeme ještě mašlovačkou rozpuštěným máslem z každé strany a vrchu. Pečeme v předehřáté troubě na 175°C cca 35 min.
Tip: V případě použití sušeného droždí smícháme všechny suroviny s ušlehanými žloutky s cukrem a postupujeme stejně.
Rychlé croissanty s citrónovým krémem
Citronový krém - ingredience:
4 žloutky,1 polévková lžíce kůry z citrónu, 90 g cukru, špetička soli, 80 ml citrónové šťávy, 60 g studeného másla.
Postup:
Připravíme si vodní lázeň, dno misky se nesmí dotýkat vody v hrnci. Do misky dáme žloutky, kůru, cukr, špetičku soli a citrónovou šťávu. Vše za stálého míchání zahříváme, než nám krém začne houstnout do patlavé želatinové konzistence (cca 10-15min). Vypneme sporák a misku vyndáme z lázně. Do krému vmícháváme postupně kostky másla. Doporučuji přepasírovat přes sýto, aby vznikla jemná čistá hmota. Krém se dá použít jako náplň do sušenek, poleva na koláče atd. Uschovávejte v uzavíratelné sklenici v lednici.
Rychlé croissanty - ingredience:
400g listového těsta (doporučuji zn.Dobrou chuť), 80g změklého másla, 15g vanilkového cukru, 1 rozšlehané vejce + náplň např. citronový krém.
Postup:
Troubu si předehřejeme na 210°C. Těsto rozdělíme na půl. Obě části vyválíme na dvě tenké placky. Jednu potřeme změklým máslem a posypeme rovnoměrně cukrem. Přiklopíme druhou plackou těsta. Vykrajujeme stejné trojúhelníky. Nejdelší cíp potřeme vajíčkem. Na základnu dáme trochu náplně a balíme směrem k nejdelšímu cípu. Cíp by měl být schovaný, jinak se nám croissant rozevře. Skládame na plech vyložený pečícím papírem. Potřeme vejcem a dáme péct dozlatova do trouby (cca 13min).
Jablečný koláč se slaným karamelem
Ingredience na koláč - forma ø26cm:
280 g ovesných sušenek (doporučuji ty z M&S), 3 větší oloupaná jablka, 1 měkký tvaroh (kostka v alobalu), 1 tučný tvaroh ve vaničce, 240 ml smetany ke šlehání, 80g rozpušť. másla, hrst jemných ovesných vloček, 2 žloutky, 2 vanilkové cukry, skořice.  
Postup: Ovesné sušenky rozdrtíme a část větších drobků (60g) dáme stranou. Drť sušenek smícháme s rozpuštěným máslem. Na dno formy (nejlépe dortové formy s odepínacím obvodem) si připravíme pečící papír a sušenkovou směsí dno vysteleme. Smetanu vyšleháme do tuhé šlehačky a necháme si ji stranou v nějaké nádobě. V míse nebo robotu promícháme žloutky s cukrem. Přidáme oba tvarohy a mícháme, dokud nevznikne hladká směs bez hrudek. Zapneme si troubu na 170 stupňů. Půlku jablek nakrájíme na tenké plátky a zbylou půlku na drobné kostičky. Kostičky v misce smícháme se špetkou skořice, 1 lžičkou cukru, ovesných vloček a zbylých sušenkových drobečků a vytvoříme tím jablečnou drobenku. Do tvarohové směsi opatrně vmícháme připravenou šlehačku. Tvarohou směs přemístíme do formy a uhladíme. Poskládáme na ní plátky jablíček a nakonec posypeme jablečnou drobenkou. Pečeme ve vyhřáté troubě cca 40 min.
Ingredience na slaný karamel:
6 lžic vody, 250g třtinového cukru (ten jsem použila, ale samozřejmě u bílého cukru se vám bude lépe hlídat barva, obzvlášť pokud je to první pokus), 10 ml teplé smetany na šlehání, 2 lžíce másla, 1 lžička mořské soli, sklenice na uskladnění karamelu.
Postup: Připravíme si studenou vodu ve dřezu a postavíme do ní sklenici, do které budeme později přelívat karamel. Do hrnce nalijeme vodu a přidáme cukr. Lehce promícháme a dáme na plotnu. Nastavíme střední stupeň teploty (6-7 st.) A čekáme, nic nemícháme. Po cca 6-8 minutách začne cukr bublat a voda se vypařovat. Už cítíme vůni a barva se začíná měnit. Stáhneme z plotny a přidáme smetanu a máslo. Je možné, že směs začne divočit, pořádně ji od dna míchejte vařečkou. Vratíme na plotnu na nějaký nižší stupeň (4-5st) a mícháme dokud se nespojí máslo s cukrem. To bude trvat zhruba 10-15 min. Odstavíme a přimícháme lžičku soli. Karamel přelijeme do sklenice. Tip: Vychladlý karamel můžete skladovat v lednici a použít ho na cokoliv, třeba právě na jablečný koláč.
Kynutý jahodový koláč s kokosovou drobenkou
Ingredience na 1 plech - těsto:
300g hl.mouky, 200g špaldové mouky, 500ml teplého mléka, 150g moučkového cukru, 2 vejce, 1 pytlíček suš.droždí, 100ml oleje, špetka soli a tř.cukru; +650g jahod
Drobenka:
5 hrstí jemných vloček, 5 hrstí strouhaného kokosu, 3 balení vanilkového cukru, 5 lžic ztuhlého kokos. oleje.
Postup:
V míse promícháme suché suroviny na těsto, přidáme vejce, lehce ohřaté mléko a olej. Důkladně promícháme až vznikne lepivé tekuté těsto bez hrudek. Mísu zakryjeme utěrkou a dáme na 1h kynout, třeba do trochu předehřáté vypnuté trouby. Vykynuté těsto řádně promíchejte a přendejte na plech vyložený pečícím papírem, rovnoměrně rozprostřete do stran. Nechejte opět 20 min kynout. Může se zdát, že je těsta na jeden plech hodně, ale bude to cajk. Pokud použijete mražené jahody, nechejte je okapat v cedníku. Jahody rozpulte a vmačkávejte je (řezem nahoru) do těsta vedle sebe. Posypejte koláč sypkou drobenkou, kterou získáte smícháním vloček, kokosu, cukru a oleje. Dejte péct na 170°C cca 40 min.
Citronový moučník
Ingredience na dortovou formu (∅ 26):
190 g hladké mouky, 1 čajová lžička jedlé sody, ½ kypř.prášku, špetka soli, nastrouhaná kúra z 2 citronů, 190 g změklého másla pokrájeného na kostičky, 130 g krupicového cukru, 3 vejce M, 25 ml mléka, 80 g zakysané smetany
volitelně: pár kapek citronového aroma nebo 1 lžička lemon curd; kousky marcipánu.
Poleva:
195 g moučkového cukru smíchaného s 60 ml citronové šťávy
Postup:
Troubu předehřejeme na 180 °C. V míse promísíme suché suroviny. Přidáme zbylé ingredience a v robotu (případně metlami) necháme pořádně zpracovat. Těsto nalijeme/přendáme do vymazané formy. Pečeme cca 35 min. Otestujeme špejlí, zda na ní neulpívá těsto a vytáhneme z trouby. Vychladlý moučník potřeme polevou.
Šátečky s džemem
Ingredience:
300g hl.mouky, 1 lžicka jedlé sody, 1 balíček vanil.cukru, 125ml mléka, 125g strouhaného vychlazeného másla, 1 žloutek;
1 vejce na potření
náplň dle chuti - džemy, povidla, lemoc curd...
Postup:
Ze všech surovin zpracujeme hladké těsto, necháme 20 min odpočinout v lednici. Poté těsto rozválíme na pomoučněném vále a vykrajujeme požadovaný tvar. S těstem se velice dobře pracuje. Plníme náplní a kraje slepíme. Pomažeme rozšlehaným vejcem. Pečeme cca 12-14min na 180°st.
Tip: Na šátečky jsou skvělým pomocníkem speciální tvořítka na plněné pečivo od Tescomy
Pomerančový moučník
Ingredience na formu (22x32cm):
250 g hladké mouky, kypřící prášek, nastrouhaná kúra z 1 pomeranče, 170 g změklého másla pokrájeného na kostičky, 80 g kokosového oleje, 170 g krupicového cukru, 3 vejce M, 30 ml pomerančové šťávy, 105 g zakysané smetany
Poleva:
195 g moučkového cukru smíchaného s 60 ml pomerančové šťávy
Postup:
Troubu předehřejeme na 180 °C. V míse promísíme suché suroviny. Přidáme zbylé ingredience a v robotu (případně metlami) necháme pořádně zpracovat. Třené těsto rozprostřeme do vymazané formy. Pečeme cca 30 min. Otestujeme špejlí, zda na ní neulpívá těsto a vytáhneme z trouby. Vychladlý moučník potřeme polevou.
Tip: Zdobit můžeme například plátky pomeranče nebo rozehřátou čokoládou posypanou kokosem.
Cuketovo-mrkvový perník
Ingredience (obd. forma 22x30cm):
300g strouhané cukety, 150g strouhané mrkve, 300g špaldové mouky, 2 lžíce kokos.lupínků, 4 lžíce datlového sirupu, 2 vejce, 3 lžíce rozpuštěného kokos.oleje, 2 vrchovaté lžíce kakaa, 1 ks kypřícího prášku do perníku, 1/2 lžičky jedlé sody, špetka soli, 250ml kokos.mléka (AROY-D), 2x 100g hořké čokolády
Postup:
Formu si vymažeme a vysypeme kokosem. Troubu předehřejeme na 180°C. V míse rozšleháme vejce spolu sirupem, mlékem a olejem. Přidáme cuketu, mrkev, lupínky. Moukou promícháme v jiné míse s kypřícím práškem, solí, jedlou sodou a kakaem. Obě směsi spojíme dohromady a přelejeme do připravené formy. Pečeme zhruba 35 minut. Perník necháme vychladnout. Na vodní lázni rozpustíme obě čokolády. Vychladlý perník polijeme polevou a posypeme kokosovými lupínky na ozdobu.
Domácí chléb
Ingredience (skleněná mísa Ø22,5cm):
3 hrnky špaldové mouky, 1 hrnek celozrnné mouky, 1 a 1/2 kávové lžičky soli, 1 polévková lžíce kmínu, 1 pytlíček sušeného droždí , malá špetička tř.cukru, 1 lžíce octa, 2 hrnky teplé vody , hrst různých semínek - slunečnicová, chia, dýňová
(jiné varianty: hrst sušené cibule; škvarků; ořechů)
Postup:
Suché suroviny nasypeme do mísy, zalijeme teplou vodou a zamícháme jako kynuté těsto. Necháme těsto vykynout, viz tipy níže. Troubu předehřejeme na 220°C a zároveň vložíme i vyhřát mísu s víkem. Do horké mísy vyklopíme těsto a dáme péct na 30 min přiklopené víkem a 30 min bez víka. Na konci pečení zkontrolujeme ze spodu, zda je těsto i dole propečené. Pokud ano, za tepla chleba vyklopíme a dáme na utěrku vychladnout (jinak se vysráží voda a chleba zbytečně vlhne).
Tipy: Je několik možností, které používám, aby těsto dobře vykynulo. Buď se dá prostě něchat kynout přes noc, ale většinou spíše volím tyto dva postupy. Na malou chvilku zapnu troubu na 50°C, jen aby trouba začala lehce hřát, musíte to hlídat. Troubu vypnu a dám mísu s těstem kynout na spodní příčku. Nebo druhá možnost, často také využívaná. Do větší mísy dám horkou vodu a vložím mísu s těstem. Přikryji utěrkou a schovám do peřin. Těsto v obou případech vykyne cca po 1 hodině.
Tvarohovo-malinový koláč s mléčnou rýží a kokosem
Ingredience (forma Ø25 cm) na korpus: 230 g špaldové nebo hladké mouky, 1 lžíce třinového cukru, 1/2 lžičky soli, 125 g studeného másla (nakrájeného na kostičky), nastrouhaná kůra z 1/2 citronu, 2 žloutky, 2 lžíce studené vody
+ náplň: 450g mléčné rýže, 2x vanička polotuč. tvarohu, ½ pudinkového prášku, 100g cukru, 2 žloutky, 6 lžic kokosu, 300g malin (i mražených),
Postup: Žloutky prošleháme s cukrem, přidáme mouku, sůl, máslo a kůru. Suroviny zpracujeme do drobenky a přidáme dvě až tři lžíce vody. Vytvoří se hladké těsto, které dáme odležet min. na 20min do lednice. Troubu předehřejeme na 200°C. Těstem vyložíme koláčovou formu, uděláme cca 4 cm okraje, dno propícháme vidličkou. Vyložíme pečícím papírem a zatížíme pečícími fazolemi (případně luštěninami). Dáme péct na 15 min. Suroviny na náplň si vyšleháme nejlépe metlami, aby směs byla nadýchaná a ingredience se propojily. Poté odstraníme papír a korpus vyplníme připravenou směsí a prokládáme malinami. Pečeme na 170°C cca 40 min. Dáme vychladlý koláč do lednice přes noc, ale dá se jíst ihned
Tvarohový čokoládový dort alá cheescake
Ingredience na dortovou formu (∅ 26)
2 balení Bebe sušenek (kakaové), 150 g másla, 3x hořká čokoláda 100g, 3 vrchovaté lžíce kakaa, 3x tvaroh ve vaničče (polotučný), 1 ks pudinkový prášek, 1/2 kelímku zakysané smetany, 1/2 salka, 3 vejce
Postup:
Vytvoříme si korpus tím, že rozemeleme sušenky na mouku a smícháme je s rozpuštěným máslem. Směsí vysteleme dno dortové formy. Na vodní lázni rozpustíme hořkou čokoládu a přidáme do ní pár lžic horké vody. Zbylé suroviny smícháme a 1 velkou naběračku těsta si odlijeme stranou do misky. Větší část těsta smícháme s čokoládou a kakaem, rovněž si necháme trochu čokolády stranou na pozdější zdobení. Čokoládové těsto nalijeme na korpus. Doprostřed nalijeme zbylou svělou část těsta a opatrně rozmělníme čistou lžící. Pokapeme čokoládou a dle faktazie tvoříme špejlí obrazce. Dáme péct na cca 50 min do trouby předehřáté na 180 °C.
(+tip: světlou verzi dortu vytvoříme tak, že použijeme světlé sušenky,vynecháme kakao a čokoládu, přidáme navíc citronovou kůru a vanilkovou dřeň, poklademe lesním ovocem obaleným ve vanilkovém cukru)
Mrkvový koláč
Ingredience na kulatou formu (∅ 26):
4 vejce, 1 a 1/4 hrnku oleje, 1 hrnek hnědého cukru, 1 vanilkový cukr, 2 hrnky polohr.mouky, 1 pytlíček kypřícího prášku, 1/2 lžičky soli, 1 lžička skořice, 1 lžička perníkového koření, 3 hrnky nastrouhané nahrubo mrkve plus jablíčko, 1 hrnek vlašs.ořechů, 2 lžičky rumu
Postup:
Nastavíme troubu na 180°C. Vyšleháme vejce, cukr a rum, později přilijeme olej. Přisypeme mouku promísenou s kypř.práškem,
sůl a koření. Nakonec přidáme nastrouhanou mrkev, jablko a pokrájené ořechy. Nemícháme dlouho.
Nalijeme do vymazané dortové formy. Pečeme cca 60 minut (test špejlí).
Burgrové bulky/housky
Ingredience na 8ks:
500 g hladké mouky, 300 ml vlažné vody, 7 lžic řepkového/olivového oleje, 7 g sušeného droždí, 2 ks vejce, 3 lžičky soli, 2 lžičky cukru
(+ na posypání sezamová semínka, lněná semínka apod.)
Postup:
Mouku smícháme s droždím, solí, cukrem. Přilijeme vlažnou vodu a olej. Jedno vejce rozšleháme a polovinu odlijeme do těsta (zbytek bude potřeba na potření bulek). Přidáme ještě jedno celé vejce. Hněteme těsto alespoň 10 min. Dáme na teplé místo vykynout tak, aby těsto zdvojnásobilo objem. Vykynuté těsto vyklopíme na pomoučněný vál. Rozdělíme na 8 stejných dílů. Tvoříme placičky a z nich měšce, podobně jako se dělají buchty. Bulky přendáme spojem dolů na plech s pečícím papírem. Necháme pod utěrkou ještě 25 min kynout. Troubu předehřejeme na 200°C. Bulky potřeme zbylým vejcem smíchaným s vodou a posypeme semínky. Pečeme cca 13-18 min dle barvy. Hotové housky přiklopíme utěrkou a necháme vychladnout.
Chia puding s kokosovou šlehačkou a broskvemi
Ingredience (na dvě sklenice po 350 ml):
30g chia semínek, 400 ml kokosového mléka (složení pouze kokosový extrakt a voda, např. zn. AROY-D), 1 plechovka broskvového kompotu, třtinový cukr, strouhaný kokos
Postup:
Chia semínka smícháme s 8 lžicemi kokosového mléka (4 lžíce kokosové hmoty a 4 lžíce kokosové vody), 8 lžicemi šťávy z kompotu a 1 lžičkou třtinového cukru. Směs navrstvíme do sklenic a necháme v lednici min. 3 hodiny ztuhnout. Kokosové mléko dáme do lednice, musí být vychlazené pro přípravu šlehačky. Půlky broskví nakrájíme na kostičky a poklademe do sklenic na chia puding. Tuhou část zbylého kokosového mléka vyšleháme na vysoké otáčky spolu s jednou lžičkou třtinového cukru. Kokosovou šlehačkou ozdobíme broskve ve sklenici a posypeme strouhaným kokosem.
Korpus na koláč z křehkého těsta
Ingredience (forma Ø25 cm nebo 4x formička Ø12):
230 g špaldové nebo hladké mouky, 1 lžíce třinového cukru, 1/2 lžičky soli, 125 g studeného másla, nakrájeného na kostičky, nastrouhaná kůra z 1/2 citronu, 2 žloutky, 2 lžíce studené vody
Postup:
Žloutky prošleháme s cukrem, přidáme mouku, sůl, máslo a kůru. Suroviny zpracujeme do drobenky a přidáme dvě lžíce vody. Vytvoří se hladké těsto, které dáme odležet min. na jednu hodinu do lednice. Troubu předehřejeme na 200°C. Těstem vyložíme koláčovou formu, dno propícháme vidličkou. Vyložíme pečícím papírem a zatížíme luštěninami (nejlépší jsou velké fazole). Dáme péct na 15 min. Poté odstraníme papír a korpus vyplníme připravenou směsí dle našeho výběru. Vrátíme do trouby a pečeme dle náplně*(a zkušeností s troubou).
Příklady náplní:
1) povařená a pokrájená jablíčka (nebo borůvky, jahody...) s cukrem, skořicí, hřebíčkem, 4-6 lžícemi másla, štávou z 1/2 citronu (+ volitelně rum nebo baileys)...*dopékáme cca 30 min
2) 3 tvarohy smíchané s 1 vejcem, 1/2 pudinkového prášku, 20g vanilkového cukru, kůra z jednoho citronu, štáva z 1/2 citronu (+ volitelně: dřeň z vanilkového lusku, lesní ovoce)...*dopékáme cca 45 min
3) nastrouhaná kvalitní hořká čokoláda s máslem a kokosem, popřípadě tř.cukrem...*dopékáme cca 30 min
Inspirace: Apetit kuchařka "Koláče", str.80
Banánová bábovka s bílou čokoládou a kešu oříšky
Ingredience:
2 vejce (oddělené žloutky a bílky), 150 g třtinového cukru, dřeň z 1 vanilkového lusku,, 150g rozpuštěného másla, 3 zralé rozmačkané banány, 100 ml mléka, 2 lžíce rumu, 300g špaldové mouky, 1ks kypř. prášek, špetka soli
Postup:
Vymažeme bábovkovou formu máslem a vysypeme hrubou moukou. Zapneme troubu na 170°C. Z bílků a špetky soli vyšleháme tuhý sníh. V druhé míse si utřeme žloutky s cukrem do pěny, přidáme mouku, zchladlé máslo, banány, mléko, rum, vanilkový lusk a kypřicí prášek. Ušleháme do hladkého krému. Nakonec pomalu vmícháme po částech sníh. Těsto vlijeme do formy, odstředu ho trochu nahrneme ke krajům a dáme péct. Pečeme 30 – 45 min podle trouby (testujeme špejlí). Hotovou bábovku můžeme ozdobit rozpuštěnou čokoládou nad vodní lázní a kešu oříšky.
Inspirace: SmoothCooking
Bleskové muffiny
Ingredience (12 ks)
1 balíček listového těsta, 3 ks zralých banánů, 1 tabulka nastrouhané kvalitní hořké čokolády (popřípadě nahradíme kakaem), plátky mandlí, hrst rozinek, mletá skořice, třinový cukr, 4 lžíce másla na vymazání a potření
(volitelně: 2 lžíce rumu; 3 lžíce karobu nebo kakaa)
Postup
U tohohle receptu se člověk upatlá, ale pokud je potřeba rychle něco vytáhnout před hosty, je to rychlovka. Formu na 12 muffinů vymažeme rozpušťěným máslem. Vyválíme plát listového těsta, potřeme rozmačkanými banány. Posypeme čokoládou, mandlemi, rozinkami, skořicí a třtinovým cukrem. Rozdělíme plát na co nejvíce proužků (ideálně 36 ks). Proužky cca po třech přehazujeme přes sebe a zamotáme. "Zámotkem" vysteleme formičku, potřeme máslem. Pečeme v troubě na 210°C cca 12 min.
+Tip: Podobně se dá udělat i věnec. Můžeme vynechat i banány. Jde hlavně o kontrast barev. V Americe často používají v receptech prostě jen nutellu. Plát listového těsta smotáme do válečku, uprostřed se rozřízneme na dva "šály". Tyto dva kusy přehazujeme přes sebe a konce spojíme zmáčknutím, abychom vytvořili kruh. Můžeme polít cukrovou polevou.
Ovesné lívanečky s chia semínky polité medovým sirupem
Ingredience na cca 10-12 ks:
kokosovy olej, 60g Ovesných vloček, 60g špaldové mouky, 1 rozšlehané vejce, 250g bílého jogurtu, špetka soli, 1 lžička tř.cukru, 1 lžíce chia semínek, 1 lžička jedlé sody, 4 lžíce medu, 1 ks celé skořice, 2 ks hřebíčku, 2 menší jablka
Postup:
V míse si zamícháme vločky, špaldovou mouku, rozšlehané vejce, bílý jogurt, špetku soli, tř.cukr, chia semínka a jedlou sodu. Necháme směs cca 15 min bobtnat. Pokud je směs moc hustá, doředíme mlékem, měla by pomalu stékat po lžíci. Mezitím si nakrájíme jablíčka na plátky nebo kostičky a na kokos. oleji je do změknutí povaříme se skořicí a hřebíčkem. Rozehřejeme si větší pánev s lžící kokos. oleje a pomocí sběračky tvoříme menší lívanečky. Když jde jedna strana "odlepit", obracíme. Lívance jsou hotové, když jsou z obou stran zlatavé. Snížíme teplotu plotny na nejmenší a do hrnce, kde jsme dělali jablíčka, přidáme lžíci medu a lžičku kokos. oleje a svaříme si syrup, kterým polijeme hotové lívanečky.
Inspirace: časopis Albert
Mls do kapsy ze sušených fíků a datlí
Ingredience na cca 8 ks:
1 hrnek sušených fíku
1 hrnek sušených datlí
1 hrnek směsi oblíbených oříšků a rozinek
1 lžíce kokos.oleje.
Postup:
Vše pečlive pokrájíme, abychom si neodvařili motor robota. Poté suroviny smícháme spolu s kokos.olejem a rozsekáme v robotu na jemnější lepkavou směs. Mezi dvěma listy pečícího papíru směs uhladíme do stejně vysoké placky ve tvaru obdélníku a dáme na min. 2 hodiny do lednice. Poté obdélník rozkrajíme na velikost tyčinek.
Kokosové cupcakes z bílých fazolí s cream fresh a borůvkami
(bez mouky)
Ingredience na 14-16 ks:
250 g uvařených bílých fazolí, 2 vejce, 200 ml kokosového mléka, 150 ml mléka, 120 g strouhaného kokosu, 2 lžičky kypř.prášku, 40 g třinového cukru, 1 lžička skořice, 100g cream fresh (popřípadě typ žervé apod.), 50g másla, malá sklenice borůvek
Postup:
Pokud použijeme velké bílé fazole, je dobré nechat fazole předem odmočit několik hodin ve vodě, poté povařit v čerstvé vodě do změknutí, a nakonec vyloupat ze šlupek (podobně jako mandle). Troubu si zahřejeme na 200 °C. Uvařené vychladlé fazole rozmixujeme na jemnou směs. Vyšleháme si vajíčka s cukrem, přidáme fazolovou směs, a promícháme s kokosovým a klasickým mlékem, strouhaným kokosem, cukrem, skořičí a kypř.práškem. Těsto přelijeme do košíčků na muffiny nebo do vymazaných formiček. Na dno trouby si dáme misku s vodou. Cupcakes pečeme max.35-40min. Otestujeme špejlí, struktura uvnitř by měla být měkká - podobná tvarohu/cheesecake. Mezitím si odlijeme cca 4-5lžic štávy z borůvek a povaříme je s lžící cukru, vytvoříme si syrup. V míse vyšleháme cream fresh se změklým máslem (toto je zakládní jednoduchý krém pro cupcakes, do kterého můžete příště přidat cokoliv - vanilku, kakao...). Do krému vlijeme postupně vychladlý syrup za šlehání, a tím se nám zbarví krém do fialkova. Upečené cupcakes zdobíme krémem pomocí cukrářského sáčku a borůvkami.

Návrat na obsah